'Den trofaste læser' af

"Den trofaste læser" er første bind i en storserie fra Nordens nye krimikonge.
Den unge efterforsker fra Helsinkis politi, Jessica Niemi bliver sat på opklaringen af en meget usædvanlig drabssag: Krimiforfatteren Roger Koponens kone findes myrdet siddende alene ved spisebordet derhjemme, klædt i en sort aftenkjole og med ansigtet stivnet i et bizart smil. Hvad der ved første øjekast ligner en forstyrret persons absurde værk, viser sig at være det første i en række rituelle mord – som alle følger et mønster hentet fra Koponens berømte trilogi. 
Jessica Niemi og hendes team arbejder på højtryk for at forhindre flere døde, men gerningsmanden er altid et provokerende skridt foran. Hvad angår motivation for disse grusomheder, famler politiet helt i blinde. Indtil det går op for dem, at ofrene alle sammen ligner Jessica Niemi skræmmende meget ... Er det her personligt? 
Om forfatteren:
Max Seeck er trods sit tyske navn pære finsk og bor i Helsinki. Oprindeligt har han arbejdet med marketing, men skriver nu på fuldtid og regnes som en de mest succesrige finske thrillerforfattere. "Den trofaste læser" er hans internationale gennembrud.

Prissammenligning

Forhandler Trustpilot Pris Fragt Levering Total Køb

Alle priser er inkl. moms og oplysningerne er vejledende.

Andre bøger af forfatteren

The Witch Hunter

Max Seeck

The chilling must-read instant New York Times bestseller, translated into 38 languages, Hollywood movie in production! A haunting and addictive occult thriller from the next big name in Scandinavian Noir, perfect for fans of Stieg Larsson and Jo Nesbø. - When the story ends, the hunt begins . . . Detective Jessica Niemi is drawn into a high-profile investigation after the wife of a famous author, Roger Koponen, appears to have been killed in a bizarre ritual. As more twisted murders occur in the ...

Skriv en anmeldelse af 'Den trofaste læser'







'Den trofaste læser' blev fundet billigst hos .